Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Kwartalnik - Dobrcz Nasza Gmina TV Dobrcz
Załatw sprawę elektronicznie

Wyszukiwarka

W liczbach

Powierzchnia gminy zajmuje obszar 13.041 ha z tego użytki rolne to 10.483 ha (czyli 81 % ogółu powierzchni), grunty orne - 9.394 ha. Użytki leśne to okolo 7 % powierzchni.  Grunty można ogólnie zaliczyć do gleb średniej wartości użytkowo - rolniczej. Ponad połowę stanowią grunty klasy IIIb i IVa. Część powierzchni gminy zajmuje Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Wisly.
Gmina Dobrcz stanowi 9,35 % powierzchni powiatu bydgoskiego.

Gminę Dobrcz zamieszkuje 11 888  mieszkańców (dane z 31 grudnia  2020 r.)

Gmina Dobrcz podzielona jest na 21 sołectw.  W ich skład wchodzą 32 miejscowości.
Największym pod wzgledem zajmowanej powierzchni jest sołectwo Magdalenka , natomiast najmniejszy teren zajmuje Augustowo .

Na terenie gminy znajdują się:
Szkoły Podstawowe: Borówno,Dobrcz, Kotomierz, Strzelce Górne, Kozielec, Wudzyn
oraz Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. 

Pięć parafii: Dobrcz, Kotomierz, Strzelce Górne, Włóki, Wudzyn.

Przez teren gminy przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: magistrala kolejowa, łaczaca Śląsk z portami Trójmiasta oraz droga krajowa z Wybrzeża Gdańskiego do Bydgoszczy i dalej do Poznania i Wrocławia.
Przyczynia się to, obok bliskości dużej aglomeracji bydgoskiej, do rozwoju zakładów i stopniowej zmiany charakteru gminy na najbardziej obecnie pożądany - wielofunkcyjny.