Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Kwartalnik - Dobrcz Nasza Gmina TV Dobrcz
Załatw sprawę elektronicznie

Wyszukiwarka

W związku ze sporą liczbą zgłoszeń dotyczących psów, które w większości przypadków po prostu gubią się swoim właścicielom, Urząd Gminy w Dobrczu przypomina o "psich obowiązkach".

W związku ze znaczną liczbą zgłoszeń dotyczącą zwierząt (głównie psów), które uciekły od właścicieli, zwraca się uwagę, że przed dokonaniem zgłoszenia w sprawie wałęsającego się psa należy najpierw ocenić czy zwierzę nie jest "z sąsiedztwa", ponieważ większość podejmowanych interwencji dotyczy zwierząt niedopilnowanych przez właściciela.

 

Często ofiarami ataku przez psy są dzieci, dlatego wszyscy powinniśmy dbać o to, aby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej.

Każdy posiadacz psa musi wiedzieć, że obowiązek odpowiedniego pilnowania czworonoga nakłada na niego ustawa o ochronie zwierząt oraz ustawa Kodeks Wykroczeń. Pies nie może biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez odpowiedniego nadzoru. Obowiązek szczególnej ostrożności, przy trzymaniu zwierzęcia, nakłada bowiem na właściciela art. 77 Kodeksu Wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Zaniechanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu psa, może nie tylko skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie.

Za odłowienie, wizytę weterynaryjną i umieszczenie psa w schronisku gmina będzie pobierała opłatę.